Rezerwacje przyjmujemy od 26 czerwca br. pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

!!UWAGA!! W tytule wiadomości prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać.

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:

  • miasto, data oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka/dzieci,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna. (ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia przygotowaliśmy niespodzianki, napiszcie nam czy z dzieckiem przybędzie rodzic/ rodzice czy dziadkowie a może przyjdziecie całą rodziną.)

 

UWAGA! Informujemy, że podczas wydarzeń Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej będą wykonywane, a następnie upubliczniane i przetwarzane zdjęcia lub filmy, na których może zostać uchwycony wizerunek osób obecnych.
Biorąc udział w spotkaniu czy wydarzeniu organizowanym lub wspieranym przez Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, uczestnicy oraz obserwatorzy wyrażają zgodę na upublicznianie i przetwarzanie wizerunków ich i ich dzieci na zdjęciach lub filmach wykonanych podczas wydarzeń w celach promocyjnych Festiwalu. (Dowiedz się więcej >>)

Zawsze dbamy o bezpieczeństwo twoich danych. Mamy dla ciebie kilka informacji z którymi chcemy żebyś zapoznał się przed zapisaniem się na wydarzenie (Dowiedz się więcej >>)

Kino, film, teatr! Przenosimy się do filmowej Gdyni. To tu w Gdyńskim Centrum Filmowym będziemy ćwiczyć dykcję i poznacie siłę głosu.

Od wysokich dźwięków, aż po niskie - nasz gość specjalny, pomoże przełamać falę i popłyniemy na akustyczne oceany. Od Bałtyku, aż po... tu nie ma granic! Aktor, poeta i dramaturg Maciej Jadowski (www.maciejjadowski.eu) po warsztacie z emisji głosu, przeczyta publiczności swoją ulubioną książkę z dzieciństwa. Tak więc przygotujcie się na ujęcie pierwsze, może w przyszłości, to dla Was będzie rozwijany czerwony dywan!

Wiek: 3+

Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2

Jak się zapisać? >>

Prawdziwe wydarzenie!
Żelazny kruk, to jedna z najbardziej wciągających powieści fantasy dla młodzieży. Łączy w sobie wszystko to, co najlepsze – bohatera, z którym łatwo nawiązać nić przyjaźni, postaci „z krwi i kości”, znakomicie wykreowany fantastyczny świat, emocjonujące przygody, sceny walki i mnóstwo emocji.

W natłoku fantastycznych publikacji skierowanych do młodzieży bardzo ciężko wychwycić pozycję, która z jednej strony cechuje się oryginalnością, z drugiej natomiast potrafi wciągnąć także i starszego czytelnika. „Żelazny Kruk” Rafała Dębskiego spełnia te wymagania w pełni, idealnie łącząc w sobie elementy, które gwarantują nam niezapomnianą przygodę.

Wiek: 10+

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i wydawnictwo Jaguar

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Otwarcie Festiwalu w Gdyni!

Spotkanie autorskie z Sylvią Bishop, autorką książek „Słoń Eriki”, „Panna Jones i Książkowe Emporium”, „Tajemnica Nocnego Pociągu” oraz „Morze opowieści”

Sylvia Bishop całe dzieciństwo spędziła na czytaniu książek, wymyślaniu historyjek i udawaniu. Później usilnie próbowała wpasować się w rytm „normalnego świata”. Na szczęście na uniwersytecie odkryła zajęcia z improwizacji komediowej, co pozwoliło jej spędzać minimum 30% życia na wymyślaniu historyjek.

Teraz swoje historyjki przelewa na papier. Tak w zasadzie spisuje tylko te złe historyjki, bo te dobre piszą się same, zupełnie bez ostrzeżenia i zwykle akurat w tym momencie, kiedy chciałaby pójść spać.

Do tej pory w Polsce ukazały się jej cztery książki. Trzy z nich wydało Wydawnictwo Zielona Sowa: „Słoń Eriki”, „Panna Jones i Książkowe Emporium” oraz „Tajemnica nocnego pociągu”. Natomiast „Morze opowieści” ukazało się nakładem Wydawnictwa Wilga.

Czy jesteście ciekawi:
- dlaczego słoń Eriki jest niebieski?
- czy panna Jones ma jakieś imię?
- co to jest Książkowe Emporium i czym dokładnie zajmują się fałszerze książek?
- jaką tajemnicę kryje nocny pociąg?
- czy w morzu opowieści dziadka Ani można utonąć?

Na te i inne pytania odpowie nam brytyjska pisarka słynąca z ogromnej wyobraźni – Sylvia Bishop.
Spotkanie poprowadzi Iwona Demska.

UWAGA! NA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA CZEKAJĄ UPOMINKI!

Wiek: 6–12. Zapraszamy także ODWAŻNYCH rodziców!

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, Wydawnictwo Wilga oraz Wydawnictwo Zielona Sowa

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni , Duża sala

Jak się zapisać? >>

Marzycie o tym, żeby latać? Nie tylko Wy! Człowiek chciał wznieść się w powietrze, odkąd tylko zobaczył ptaki. Musiał im bardzo zazdrościć, skoro przez wiele, wiele lat próbował im dorównać. Oczywiście nie mógł polecieć sam – musiał zbudować maszynę, która mu w tym pomoże i będzie niejako jego skrzydłami… Dlatego właśnie Michał Leśniewski po książce o autach bierze na warsztat samoloty!

- Czym jest kokpit, wolant albo aerostat?
- Jak wyglądały pierwsze latające machiny?
- W jaki sposób wznosi się balon?
- Co nazywano latającym oscypkiem?
- Kim był Orville Wright?

Tego i mnóstwa innych rzeczy o samolotach (i nie tylko) dowiecie się na spotkaniu z autorem książki „Ale samoloty”.

Po spotkaniu wspólnie stworzymy swoje recyklingowe samoloty z kolorowych patyczków po lodach. Każde dziecko wykona swój niepowtarzalny model ekosamolotu pod okiem autora książki i ekipy animatorów portalu Ekorodzice.pl.

Wiek: 6–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo EGMONT

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Przy pomocy nożyczek, kolorowych brystoli, a także domowych ścinków i toreb papierowych stworzymy swoje misiowe alter ego. Nasze misiowe maski pokażą, jaki mamy charakter i jak się czujemy. Czy jesteśmy radośni, a może nieśmiali? Czy lubimy przyrodę, a może interesuje nas świat komputerów?

Uczestników prosimy o przyniesienie co najmniej jednej dużej papierowej torby (wielkość co najmniej 30 x 40 cm). Dzieci w wieku do 3 lat zapraszamy z opiekunami!

WIEK: 2–6

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Mała sala

Jak się zapisać? >>

Ta książka jest znakomita i tak jak zachwycaliśmy się pierwszą książką Renaty Kijowskiej, „Kuba Niedźwiedź. Historie z Gawry” , tak teraz polecamy Wam historię Heli najserdeczniej.

Tego samego zdania jest KRYSTYNA CZUBÓWNA, która mówi:
„Historia Heli jest jak najpiękniejszy film przyrodniczy zapisany słowami. Trzyma w napięciu do ostatniego „kadru”."

Jeżeli chcecie, by Wasze dzieci dbały o otaczający świat, przyrodę, by ekologia była naturalnym wyborem, przyjdźcie na to wyjątkowe spotkanie.

Renata Kijowska swoimi książkami stawia na głowie świat, bo o to okazuje się, że można o ekologii mówić w sposób tak zajmujący i wzruszający, że nie sposób odłożyć książki do ostatniej strony. Okazuje się, że książka może przekazywać ogromną wiedzę nie nudząc!

Hela tak nas urzekła, że po spotkaniu zorganizujemy dla was EKO warsztaty. Przekonacie się, że nie warto wyrzucać plastikowych butelek i innych niepotrzebnych przedmiotów do morza. Z tych z pozoru śmieci, powstaną prawdziwe cuda!!!

UWAGA! DLA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA PRZEWIDZIANE SĄ UPOMINKI!

Wiek: 7–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Znak

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Jak się zapisać? >>

Podczas warsztatów literackich będziemy bawić się z książkami o lecie, wakacjach i niespodziankach. Odkryjemy, jakie tajemnice kryją książki. Będziemy czytać i podskakiwać, zrobimy własne książki z jednej kartki bez użycia nożyczek i kleju oraz rozkręcimy wyobraźnię z wszechkartonem.

UWAGA! Uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie na warsztaty pudełka po butach. Co z niego wyczarujemy? To będzie niespodzianka!

Wiek: 5–7

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Jak się zapisać? >>

EKO sztuka ze sztukmistrzem, czyli wyjątkowe spotkania z uznanymi artystami! W ramach cyklu, tym razem zapraszamy na warsztaty z KRYSTYNĄ LIPKĄ -SZTARBAŁŁO!

Jeżeli chcecie rozwijać w swoich dzieciach kreatywność i wrażliwość - na sztukę, ale też piękno otaczającego świata, ciekawość estetyki i kultury, przyjdźcie na to wyjątkowe spotkanie!

Naszego gościa możemy śmiało nazwać medalistką i to wielokrotną. Nie ma to związku ze sportem. Pani Krystyna przez wiele lat otrzymała bardzo wiele nagród, wyróżnień i medali, głównie za swoją prace artystyczną, za przepiękne ilustracje ale także za za pracę na rzecz dzieci. Porzuciła karierę architekta wnętrz i oddała się dzieciom bez reszty. Nie tylko ilustruje teksty, ale tez tworzy autorskie książki. To przepiękne, mądre kolarze, które są labiryntami, zagadkami, kopalnią wiedzy. Jej twórczość jest nieprawdopodobnie różnorodna od syntetycznej, pełnej symboli i odniesień, bo miękki rozczulający pastel układający do snu.

Czy plakat lub piktogram to też ilustracja? Jakim językiem mówi do nas obraz? Porozmawiajmy o obrazach w książce i poza nią. Zrobimy to przy pomocy książki „Łazienkowe pytania” i jej zagranicznych edycji (niemieckiej, koreańskiej, słoweńskiej, chińskiej). Na warsztatach plastycznych z autorką i ilustratorką będziemy projektować festiwalowy plakat.

UWAGA! DLA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA PRZEWIDZIANE SĄ UPOMINKI!

Wiek: 8–12

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Ezop

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Jak się zapisać? >>

Autor wypracował swój oryginalny, od razu rozpoznawalny styl opowiadania, poruszający wyobraźnię i emocje. Opowieść powinna być jak dobry mecz! – mówi. W myśl tej zasady jego historie wyróżniają się przemyślaną kompozycją, dynamicznym rytmem akcji, wyrazistymi portretami bohaterów. Traktując futbol jak skarbnicę wspaniałych opowieści – współczesny odpowiednik dawnej mitologii – autor odnajduje w nim wątki, które są ważne nie tylko w kontekście świata sportu.

Wiek: 8–12

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Egmont

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą uniwersalne wartości: przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość oraz poszanowanie rodziny.

Wiek: 10–13

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Powergraph

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Książki Łukasza Kosika, jakkolwiek podszyte satyrą na świat ludzi dorosłych, pełne są wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążania starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami.

Pierwsza część spotkania poświęcona będzie książce „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”. Porozmawiamy o tym, co było inspiracją do napisania bajek oraz jak powstawały ilustracje. Będzie też okazja, by posłuchać fragmentów książki.

Druga część spotkania to praktyczne warsztaty dla dzieci, na których spróbujemy narysować, jak mogliby wyglądać bohaterowie książki: Muchwiaternik, Komaromiodnik, Pan Gęstobrzuszek, Pan Żuczek Buczek albo Pan Zygzaczek Drobniaczek.

Wiek: 7–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Lubicie przyrodę? Lubicie poznawać tajemnice zwierząt i ich zwyczaje? A może chcielibyście wstąpić do Klubu Małych Przyrodników?

Na tym spotkaniu będziemy tropić zwierzaki, doprowadzać zwierzęce maluchy do rodziców i rozwiązywać rozmaite zagadki ze świata zwierząt. Dodamy do tego zwierzęce kalambury? Trzeba będzie wykazać się spostrzegawczością, szybkością i sprytem albo chociaż miłością i zainteresowaniem światem przyrody.

Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzyma specjalną legitymację członka Klubu Małych Przyrodników.

Seria książek „Mali przyrodnicy” wydana jest przez wydawnictwo Wilga.

Wiek: 6–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i wydawnictwo Wilga

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Lubicie podróże? Lubicie poznawać nowe miejsca i przeżywać niezapomniane przygody?

Czy wiecie, skąd można wyruszyć w podróż? Z portu, z lotniska, z dworca? Ula, bohaterka książki „Huczy jak w ulu”, opowie nam o podróżach i zabierze nas w niezwykłą wyprawę, mającą początek w jej ulubionym miejscu… (Nie, nie zdradzimy jego nazwy ;))

Razem z dziećmi stworzy niezwykłe mapy, które przydadzą się nie tylko na wakacjach!

UWAGA! DLA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA PRZEWIDZIANE SĄ UPOMINKI!

Wiek: 7–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów, powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich.

Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wiek: 8-11

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Kominiarz i Piekarz zabiorą was w fascynującą podróż. Jeden ubiera się na czarno, drugi na biało. Jeden pracuje w dzień, drugi w nocy. Dwaj bracia: kominiarz i piekarz. Czym jeszcze się różnią, a w czym są podobni? Opowiedzą wam o tym zabawne czarno-biało-czerwone ilustracje i zwięzły rymowany tekst zgrabnie wykorzystujący uwielbiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze. Podczas rodzinnych warsztatów plastyczno-sensorycznych przy pomocy węgla, mąki i kolorowych kartek stworzymy dwóch braci, bohaterów książki. Nie zabraknie zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów, rozwijających kreatywność i sprawność manualną maluchów.

Wiek: 2–5

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Jak się zapisać? >>

Podczas spotkania stworzymy recyklingowe pocztówki dla ulubionych autorów książek i ilustratorów.

Wiek: 6-14

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Dzieci poznają otaczający świat przez zadziwienie i zachwyt. Te warsztaty oparte są na książkach, które zachwycają ilustracjami.

Na warsztatach poznamy różne pory roku i przekonamy się, jak pięknie mogą one ubierać drzewa. Każde dziecko będzie mogło przygotować własne wielkoformatowe drzewo: ośnieżone albo ukwiecone, pełne pączków albo owoców i złotych liści. A może dzieci na moment same zamienią się w drzewa? Zaszumią, przywołają ptaki i uśmiechną się do słońca. Drzewa będzie można zabrać do domu. A może pod niektórymi znajdziemy owoce?

Wiek: 6–10

Organizator: Międzypokoleniowy Festiwalu Literatury Dziecięcej oraz Wydawnictwo Wilga

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, Duża sala

Jak się zapisać? >>

Zastanawiacie się, co zrobić ze stertą makulatury zalegającą w szafach i starymi książkami? Dobrze trafiliście! Dzięki naszym warsztatom wyplatania papierowej wikliny dowiecie się, jakie cuda można wyczarować ze starej gazety!

Chcesz zostać właścicielem oryginalnej podkładki z makulatury? Przyjdź na darmowe warsztaty!

Wiek: 5-10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i EkoRodzice.pl

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Autorka wraz z uczestnikami spotkania poszukuje odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule książki „Kto zgubił kapelusz?”. Zaprasza dzieci na wycieczkę w świat fantazji: ochotnicy wcielają się w zwierzęcych bohaterów i odgrywają role: sprawdzają, czy łatwo zerwać komuś z głowy kapelusz, wraz z Zającem przeprawiają się przez rzekę, w poszukiwaniu właściciela kapelusza pukają do niejednych drzwi leśnych zwierząt…

Warsztaty, podobnie jak lektura książki, są dla małych czytelników doskonałą lekcją empatii oraz zachętą do przełamywania własnych słabości. Na zakończenie dzieci uczą się nawiązującej do treści książki piosenki o prawdziwym przyjacielu. Kto wie, może ten najprawdziwszy przyjaciel jest tuż obok…

Każdy uczestnik otrzyma zakładkę z ilustracją z książki „Kto zgubił kapelusz?”.

Wiek: 6–8

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Książki Łukasza Kosika, jakkolwiek podszyte satyrą na świat ludzi dorosłych, pełne są wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążania starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami.

Pierwsza część spotkania poświęcona będzie książce „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką”. Porozmawiamy o tym, co było inspiracją do napisania bajek oraz jak powstawały ilustracje. Będzie też okazja, by posłuchać fragmentów książki.

Druga część spotkania to praktyczne warsztaty dla dzieci, na których spróbujemy narysować, jak mogliby wyglądać bohaterowie książki: Muchwiaternik, Komaromiodnik, Pan Gęstobrzuszek, Pan Żuczek Buczek albo Pan Zygzaczek Drobniaczek.

Wiek: 7–10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Miejsce: 8. Nadmorski Plener Czytelniczy, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Jak się zapisać? >>

Szczegóły Festiwalu
Instagram