Festiwal w Katowicach

Rezerwacje przyjmujemy do 7 grudnia br. pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

!!UWAGA!! W tytule wiadomości prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać.

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:

  • miasto, data oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka/dzieci,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna. (ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia przygotowaliśmy niespodzianki, napiszcie nam czy z dzieckiem przybędzie rodzic/ rodzice czy dziadkowie a może przyjdziecie całą rodziną.)

 

UWAGA! Informujemy, że podczas wydarzeń Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej będą wykonywane, a następnie upubliczniane i przetwarzane zdjęcia lub filmy, na których może zostać uchwycony wizerunek osób obecnych.
Biorąc udział w spotkaniu czy wydarzeniu organizowanym lub wspieranym przez Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, uczestnicy oraz obserwatorzy wyrażają zgodę na upublicznianie i przetwarzanie wizerunków ich i ich dzieci na zdjęciach lub filmach wykonanych podczas wydarzeń w celach promocyjnych Festiwalu. (Dowiedz się więcej >>)

Zawsze dbamy o bezpieczeństwo twoich danych. Mamy dla ciebie kilka informacji z którymi chcemy żebyś zapoznał się przed zapisaniem się na wydarzenie (Dowiedz się więcej >>)

Bocian Antoni w książce "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu" ma dla czytelników wiele cennych rad związanych z przygotowywaniem się do wyjazdów... Spośród wszystkich zajmiemy się jedną cenną wskazówką – trzeba oznaczać swoje plecaczki i torby! Na warsztatach z autorką książki
oraz *Dominiką Józefczyk *każdy z uczestników będzie mógł wykonać swoją indywidualną zawieszkę charakteryzującą bagaż. A potem? Potem już tylko pozostaje Wam rozwinąć skrzydła i wyruszyć w podróż!

WIEK: 5 - 6

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach - Filia nr. 16

Jak się zapisać??

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było zasiąść w ławce naprzeciw legendarnego Pana Kleksa? Dzięki naszemu Festiwalowi będziecie mieli okazję to sprawdzić! Imprezę otworzy bowiem Pan Kleks we własnej osobie - albo raczej w osobie ambasadora Festiwalu, Tomasza Schimscheinera. W ramach cyklu „Męskie Czytanie” popularny aktor wcieli się w rolę narratora powieści i zabierze nas w podróż po świecie Akademii przy ul. Czekoladowej!

Wydarzenie odbędzie się w miejscu niebywałym, do którego już za moment ustawią się kolejki dzieci i dorosłych; miejscu, którego nikt jeszcze nie widział! Odwiedzicie go jako jedni z pierwszych!!! Dowiedzcie się więcej o Bajce Pana Kleksa!

WIEK: 6+

Miejsce: Bajka Pana Kleksa

Wydarzenie bezpłatne dla posiadaczy biletu wstępu do Bajki Pana Kleksa.

UWAGA! 10 darmowych podwójnych wejściówek do Bajki Pana Kleksa i na spotkanie z aktorem, czeka na laureatów konkursu “Booklista wszechczasów” - Weź udział w konkursie!

Wrocławskie Hydropolis wspiera cały cykl „Męskiego Czytania” w 10. miastach w Polsce!

Czy język polski musi być trudny? Czy gramatyczne ćwiczenia muszą spędzać sen z dziecięcych powiek? Wcale nie! Nauka naszego ojczystego języka może być świetną zabawą! Nie wierzycie? Zapraszamy więc na spotkanie z autorką książek dla dzieci, Agnieszką Frączek, podczas którego będziecie mieli okazję przekonać się o tym sami! Wraz z pisarką będziecie mogli bowiem wziąć udział w ciekawych i zwariowanych grach językowych, dzięki którym najmłodsi już nigdy nie popatrzą na naukę języka polskiego w ten sam sposób!

Wiek: 7- 10

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Jak się zapisać??

Powieść Marceli jest jednocześnie klasycznym kryminałem i jego dekonstrukcją, opowieścią detektywistyczną i jej parodią. Autor świadomie bawi się z czytelnikiem w gry intertekstualne, pozostawia ślady cytatów filmowych, literackich i ogólnie kulturowych, co powoduje niejednokrotnie rozbudowany efekt komiczny.

Powieść Mikołaja Marceli jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które będą dobrze bawić się poznając kolejne etapy intrygi oraz dla ich starszych przyjaciół i rodziców, którzy zrozumieją wszystkie konteksty zawarte w powieści. Styl autora przypomina nieco pisarstwo Joanny Chmielewskiej, choć ubranie całości w szaty vege z pogranicza fantastyki i kryminału daje powieści nową jakość.

Wiek: 9-12

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 1)

Jak się zapisać??

Jeśli wydaje Wam się, że historia to tylko sterta nudnych faktów i nieskończona ilość dat, zapraszamy na spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko! Dzięki pasjonującym lekturom i opowieściom Szymeczki dowiecie się tego, czego nie uczą w szkole. Mało znane ciekawostki, zabawne anegdotki i skrywane tajemnice wielkich postaci, które na zawsze zmieniły bieg historii – o tym wszystkim będziecie mieli okazję posłuchać podczas spotkania z pisarzem, który potrafi sprawić, że przeszłość wyda się Wam tak fascynująca, jak nigdy dotąd!

WIEK: 7-9 lat

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Jak się zapisać??

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Wiek: 0-12 lat

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

6.12.2019 PIĄTEK wejścia o: 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

WIEK: 6-9 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Jeśli znacie “Kroniki Archeo”, nie trzeba Was przekonywać, że warto pojawić się na tym spotkaniu! Poświęcimy je kolejnej fenomenalnej serii książek autorki- “Mazurscy w podróży”. Wartka akcja, porywa od pierwszej strony! Są podróże, przygody i zagadka, która nie pozwala odłożyć książki aż do ostatniej strony. Czym autorka zaskoczy nas teraz?

Wiek: 7 - 10

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Jak się zapisać??

Ekscentryczni lokatorzy z książki Agnieszki Taborskiej kochają swój dom! W kamienicy nad kanałkiem można spotkać Koguta Konsjerża, Pawia Próżnego, Gęś Łyżwiarkę i najczystszego Słonia na świecie, a może nawet i Smoka Nie-Smoka, a także wiele innych niesamowitych zwierząt. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą!

Wiek: 6-7

Organizator: Wydawnictwo Debit i Fundacja Czas Dzieci

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

Jak się zapisać??

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Wiek: 0-12 lat

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

Kiedy temperatura staje się coraz niższa, a zalegająca na ziemi warstwa śniegu coraz grubsza, ptaki, których śpiewem cieszyliśmy się latem, odlatują w poszukiwaniu ciepła do egzotycznych krajów. Oczekując na ich powrót, możemy stworzyć swoje własne, których wielobarwnym upierzeniem będziemy mogli cieszyć się przez cały rok! Pomoże nam w tym Marianna Sztyma, malarka i ilustratorka, specjalizująca się w zdobieniu książek dla dzieci. Zimowe warsztaty z jej udziałem to zaproszenie do kolorowego świata plastyki, w którym najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych artystów!.

Wiek: 3-6 lat

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

Jak się zapisać??

Czy Grzegorz Kasdepke wierzy w Świętego Mikołaja? Jakie świąteczne potrawy najbardziej przypadłyby do gustu postaciom z jego książek? Te i inne pytania zadamy popularnemu autorowi literatury dla dzieci podczas mikołajkowego spotkania w trzeci dzień Festiwalu! Grzegorz Kasdepke opowie nam o swoich Bożonarodzeniowych tradycjach i wspomnieniach, a także wytłumaczy, dlaczego Marysia z naszej ulubionej festiwalowej publikacji mówi: „A ja nie chcę być księżniczką”. Na małych – i grzecznych! – uczestników spotkania będzie też czekać zostawiona dzień wcześniej przez Mikołaja niespodzianka!

Wiek: 6-101 lat

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

Jak się zapisać??

O czym mówi sztuka i czym ona w ogóle jest? Czy sztukę można zrozumieć? A może wystarczy, że nas zachwyca? Może wcale nie musi zachwycać, ale powinna za to poruszać? A jeśli ktoś jest obojętny na sztukę? Na wszystkie te pytania i wiele więcej odpowie Ula Palusińska - młoda, niezwykle utalentowana artystka, nagradzana w międzynarodowych konkursach za twórczość dla dzieci. Ula zaprasza dzieci (wraz z opiekunami) na niezwykłe zwiedzanie znakomitej ekspozycji Muzeum Śląskiego. Artystka udowodni, że sztuka jest dla każdego, bez względu na wiek, ale każdy może ją czuć i czytać nieco inaczej. Nie przegapcie tego!

WIEK: 6-12 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie

Jak się zapisać??

Każde dziecko ma w sobie potrzebę odkrywania, naturalną ciekawość świata i ludzi, dlatego dzieci tak bardzo lubią książki przygodowe. Gdy ich autorem jest niemal ich rówieśnik, rzecz staje się arcyciekawa. Zapraszamy na spotkanie niezwykłe z Szymonem Radzimierskim - podróżnikiem, blogerem, ambasadorem i reporterem National Geographic Kids, autorem książek, które inspirują nie tylko dzieci.

Radzimierski odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. Publikował w magazynie Victor Junior i portalach o tematyce podróżniczej, od 2019 roku pisze reportaże w stałej rubryce Simon’s Corner w miesięczniku National Geographic Kids.

Autor serii książek podróżniczych dla dzieci Dziennik Łowcy Przygód, w której ukazały się dotychczas: Extremalne Borneo, Etiopia. U stóp góry ognia oraz Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura.

Zagrał główną rolę w filmie Władcy Przygód. Stąd do Oblivio – familijnej komedii przygodowej w reżyserii Tomasza Szafrańskiego, a także znaczącą rolę dziecięcą w filmach Patryka Vegi Kobiety Mafii i Kobiety Mafii 2.
Radzimierski zorganizował na Borneo projekt ekologiczno-edukacyjny dla ochrony dżungli i orangutanów, a także akcję charytatywną “Książka dla Afryki”, dzięki której zebrał i zawiózł 120 kg książek dla sierocińca w Kenii. Dzieci też mogą zmieniać świat! Niech to spotkanie będzie dla Was inspiracją i dobrą zabawą.

WIEK: 6-101 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie

Jak się zapisać??

Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

7.12.2019 SOBOTA wejścia o:
godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

WIEK: 6-9 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Każdy dom skrywa w sobie szereg fascynujących opowieści i tajemnic. Czy wiedziałeś, że patrząca na Ciebie z fotografii w salonie starsza pani, którą mama nazywa prababcią, była w młodości śpiewaczką operową? Czy znasz historię egzotycznej figurki, którą rodzice przywieźli z wakacji i postawili w kuchennym kącie, więcej już o niej nie myśląc? O sekretach czyhających w każdym rogu naszych domostw i nieprawdopodobnych anegdotkach dotyczących na pozór całkiem zwyczajnych krewnych porozmawiamy podczas spotkania z Michałem Rusinkiem. Popularny literaturoznawca i pisarz jest bowiem również autorem dwóch książek dla dzieci - Wierszyki rodzinne i Wierszyki domowe - które pozwalają spojrzeć na nasze rodzinne gniazda z zupełnie innej perspektywy!

WIEK: 6-101 lat

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 1)

Jak się zapisać??

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Wiek: 0-12 lat

Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

Zapraszamy na spotkanie z Jujją Wieslander, szwedzką autorką książek dla dzieci. Spod jej pióra wyszły znane polskim dzieciom przygody Mamy Mu i Pana Wrony oraz opowiadania o kilkuletnim Kajtku, zawarte w tomach „Kajtek i Miś” oraz „Kajtek i Tosia”.
Książki Jujji rozwijają w dzieciach otwartość na świat, ułatwiają kontakty z rówieśnikami. Zachęcają do niesztampowego myślenia i dążenia do realizacji marzeń. Wpływają na samoakceptację. Często w zabawny sposób przedstawiają sytuacje z codziennego życia, na które można spojrzeć z zupełnie innej strony.
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, co Mama Mu ma wspólnego z radiem, do kogo podobny jest Pan Wrona, kto bawił się tak jak Kajtek i wielu innych ciekawych rzeczy. Może nawet Jujja Wieslander zaśpiewa piosenkę o pomysłowej krowie?

WIEK: 3 - 7

UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

Miejsce: Muzeum Śląskie

Jak się zapisać??

Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

8.12.2019 NIEDZIELA wejścia o: godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

WIEK: 6-9 lat

Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Szczegóły Festiwalu
Instagram