Program Dąbrowa Górnicza

Sobota
 • 7 grudnia 2019 9:30 - 11:00
  Familijne kino szwedzkie: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms

  Zapraszamy na seans filmu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms".

  Lasse i Maja, młodzi detektywi z Valleby, rozpoczynają kolejne śledztwo. Spróbują dowiedzieć się, co może kryć w sobie tajemnicza szkatułka, pamiątka rodziny von Broms. Pewnego dnia nie tylko tajemnicza szkatuła znika, ale też zaczynają ginąć rodowe pierścienie rodziny von Broms. Jak Lasse i Maja poradzą sobie z tą zagadką? Kto zabrał pamiątkę i czy uda się ją otworzyć?

  WIEK: 6+

  Wstęp darmowy!

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia Kino kadr, parter

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 11:00 - 12:00
  Jujja Wieslander w Dąbrowie Górniczej! Spotkanie ze szwedzką autorką książek dla dzieci

  Zapraszamy na spotkanie z Jujją Wieslander, szwedzką autorką książek dla dzieci. Spod jej pióra wyszły znane polskim dzieciom przygody Mamy Mu i Pana Wrony oraz opowiadania o kilkuletnim Kajtku, zawarte w tomach „Kajtek i Miś” oraz „Kajtek i Tosia”.

  Książki Jujji rozwijają w dzieciach otwartość na świat, ułatwiają kontakty z rówieśnikami. Zachęcają do niesztampowego myślenia i dążenia do realizacji marzeń. Wpływają na samoakceptację. Często w zabawny sposób przedstawiają sytuacje z codziennego życia, na które można spojrzeć z zupełnie innej strony.
  Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, co Mama Mu ma wspólnego z radiem, do kogo podobny jest Pan Wrona, kto bawił się tak jak Kajtek i wielu innych ciekawych rzeczy. Może nawet Jujja Wieslander zaśpiewa piosenkę o pomysłowej krowie?

  WIEK: 3-101 lat

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia Sala nr 218, I piętro

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 12:30 - 13:30
  Warsztaty plastyczne z Przemkiem Wechterowiczem na podstawie książki “Być jak tygrys”

  Czym charakteryzują się tygrysy? Czy muszą nam się kojarzyć wyłącznie z niebezpieczeństwem i odwagą? A może jednak są o wiele bardziej wesołe, uczynne i dobre, niż się wydaje? Na pewno taki właśnie jest tygrys z książki Przemka Wechterowicza! Bohater jego powieści wcale nie przypomina bowiem drapieżnika, a swoim zachowaniem mógłby nawet służyć za wzór dla niejednego z nas. Podczas warsztatów z Przemkiem Wechterowiczem mali czytelnicy jego książek wcielą się w role wybranych zwierząt i zastanowią, w jaki sposób naśladować to, co w ich zachowaniu najlepsze. Zajęcia z autorem to wymagające kreatywności ćwiczenia plastyczne, połączone z wartościową lekcją na temat traktowania innych oraz pasjonującą lekturą o przygodach uczynnego tygrysa!

  WIEK: 4-6

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia - pracownia plastyczna na parterze

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 12:30 - 13:30
  Męskie czytanie oraz warsztaty wokalno-aktorskie ze śląskim aktorem Łukaszem Prackim

  Od wysokich dźwięków, aż po niskie – nasz gość specjalny, pomoże przełamać falę i popłyniemy na akustyczne oceany. Od Bałtyku, aż po… tu nie ma granic! Śląski aktor Łukasz Pracki po warsztacie z emisji głosu, przeczyta publiczności swoją ulubioną książkę z dzieciństwa. Tak więc przygotujcie się na ujęcie pierwsze, może w przyszłości, to dla Was będzie rozwijany czerwony dywan! Spotkanie odbędzie się podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w ramach cyklu „Męskie Czytanie”, podczas którego godni podziwu mężczyźni czytają dzieciom swoje ulubione książki z dzieciństwa.

  Wrocławskie Hydropolis wspiera cały cykl „Męskiego Czytania”
  w 10. miastach w Polsce!

  WIEK: 6-12

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia Kino kadr, parter

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 13:30 - 14:30
  Finisaż wystawy Kto Ty jesteś? Polak mały! Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Moniką Chrabąszcz-Tarkowską

  W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości powstała wystawa, która porusza takie tematy jak: ojczyzna, patriotyzm, wolność, tożsamość, tradycje rodzinne i dziedzictwo narodowe oraz dotyka trudne problemy takie jak wojna.

  Organizatorem wystawy jest Fundacja Czas Dzieci. Ukazane są tu prace znanych polskich artystów, grafików, którzy tworzą dla dzieci: Joanny Rusinek, Agaty Dudek, Marianny Oklejak, Iwony Chmielewskiej, Marcina Bruchnalskiego, Piotra Fąfrowicza, Marianny Sztyma, Tomasza Samojlika, Joanny Concejo, Joanny Gębal, Piotra Sochy, Piotra Karskiego, Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Nie brakuje tu także prac dzieci, które zostały wyłonione w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Dzięki takiemu połączeniu prac „dwugłos” jest zauważalny i pokazane są dwie perspektywy widziane oczami dorosłych oraz dzieci.

  Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 11.11.2019 do 7.12.2019 r.

  Z okazji finisażu, zapraszamy dzieci do uzupełniania specjalnej ściany z prawami człowieka o ich własne sugestie, o prawa które dla nic są najważniejsze.

  WIEK: 5-101 lat

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia Galeria sztuki PKZ, podziemia

 • 7 grudnia 2019 10:00 - 14:00
  Bajkowe warsztaty

  Zajęcia plastyczne i manualne – tworzymy bajkowe postacie i rekwizyty!

  WIEK: 4+

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia - korytarze

 • 7 grudnia 2019 10:00 - 14:00
  Miedzypokoleniowe czytanki

  Jakie książki czytały w dzieciństwie nasze babcie? Które z literackich postaci należały do ulubieńców naszych dziadków? I czy seniorzy zdołają pokonać swoich wnuków w grach ze swych dziecięcych lat? O tym wszystkim przekonacie się podczas spotkania „Międzypokoleniowe czytanki”, w trakcie którego dziadkowie przeczytają najmłodszym swoje ulubione lektury z młodości i zmierzą się z nimi w zabawach takich jak klasy, guma czy kapsle. Zanim do tego jednak dojdzie, dzieci będą najpierw musiały dziadków znaleźć! Najstarsi uczestnicy Festiwalu skryją się bowiem ze swoimi ukochanymi książkami w nietypowych miejscach w przestrzeni Pałacu Kultury Zagłębie, gdzie oczekiwać będą na wnuków z bajką i małą niespodzianką!

  WIEK: 6-101 lat

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia - korytarze

 • 7 grudnia 2019 12:00 - 14:00
  Ostry Dyżur Literacki

  W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Wiek: 0-12 lat

  Miejsce: Pałac Kultury Zagłębia - korytarze

Instagram