Program Katowice

Czwartek
 • 5 grudnia 2019 10:00 - 11:00
  Warsztaty plastyczne robienia zawieszek do bagażu z Magdaleną Kilarską, autorką książki “Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu…”

  Bocian Antoni w książce "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu" ma dla czytelników wiele cennych rad związanych z przygotowywaniem się do wyjazdów... Spośród wszystkich zajmiemy się jedną cenną wskazówką – trzeba oznaczać swoje plecaczki i torby! Na warsztatach z autorką książki
  oraz *Dominiką Józefczyk *każdy z uczestników będzie mógł wykonać swoją indywidualną zawieszkę charakteryzującą bagaż. A potem? Potem już tylko pozostaje Wam rozwinąć skrzydła i wyruszyć w podróż!

  WIEK: 5 - 6

  Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach - Filia nr. 16

  Jak się zapisać??

 • 5 grudnia 2019 18:00 - 19:00
  Inauguracja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej na Śląsku. Męskie czytanie z Tomaszem Schimscheinerem podczas otwarcia - Bajka Pana Kleksa

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było zasiąść w ławce naprzeciw legendarnego Pana Kleksa? Dzięki naszemu Festiwalowi będziecie mieli okazję to sprawdzić! Imprezę otworzy bowiem Pan Kleks we własnej osobie - albo raczej w osobie ambasadora Festiwalu, Tomasza Schimscheinera. W ramach cyklu „Męskie Czytanie” popularny aktor wcieli się w rolę narratora powieści i zabierze nas w podróż po świecie Akademii przy ul. Czekoladowej!

  Wydarzenie odbędzie się w miejscu niebywałym, do którego już za moment ustawią się kolejki dzieci i dorosłych; miejscu, którego nikt jeszcze nie widział! Odwiedzicie go jako jedni z pierwszych!!! Dowiedzcie się więcej o Bajce Pana Kleksa!

  WIEK: 6+

  Miejsce: Bajka Pana Kleksa

  Wydarzenie bezpłatne dla posiadaczy biletu wstępu do Bajki Pana Kleksa.

  UWAGA! 10 darmowych podwójnych wejściówek do Bajki Pana Kleksa i na spotkanie z aktorem, czeka na laureatów konkursu “Booklista wszechczasów” - Weź udział w konkursie!

  Wrocławskie Hydropolis wspiera cały cykl „Męskiego Czytania” w 10. miastach w Polsce!

Piątek
 • 6 grudnia 2019 10:15 - 11:00
  Rozprawiamy się z błędami językowymi! - spotkanie z Agnieszką Frączek

  Czy język polski musi być trudny? Czy gramatyczne ćwiczenia muszą spędzać sen z dziecięcych powiek? Wcale nie! Nauka naszego ojczystego języka może być świetną zabawą! Nie wierzycie? Zapraszamy więc na spotkanie z autorką książek dla dzieci, Agnieszką Frączek, podczas którego będziecie mieli okazję przekonać się o tym sami! Wraz z pisarką będziecie mogli bowiem wziąć udział w ciekawych i zwariowanych grach językowych, dzięki którym najmłodsi już nigdy nie popatrzą na naukę języka polskiego w ten sam sposób!

  Wiek: 7- 10

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

  Jak się zapisać??

 • 6 grudnia 2019 11:00 - 11:50
  Mikołajki z Mikołajem! - poznaj duchowe życie warzyw z Mikołajem Marcela

  Powieść Marceli jest jednocześnie klasycznym kryminałem i jego dekonstrukcją, opowieścią detektywistyczną i jej parodią. Autor świadomie bawi się z czytelnikiem w gry intertekstualne, pozostawia ślady cytatów filmowych, literackich i ogólnie kulturowych, co powoduje niejednokrotnie rozbudowany efekt komiczny.

  Powieść Mikołaja Marceli jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, które będą dobrze bawić się poznając kolejne etapy intrygi oraz dla ich starszych przyjaciół i rodziców, którzy zrozumieją wszystkie konteksty zawarte w powieści. Styl autora przypomina nieco pisarstwo Joanny Chmielewskiej, choć ubranie całości w szaty vege z pogranicza fantastyki i kryminału daje powieści nową jakość.

  Wiek: 9-12

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 1)

  Jak się zapisać??

 • 6 grudnia 2019 13:00 - 14:00
  Słów parę o Powstaniu Śląskim... - spotkanie z Kazimierzem Szymeczko, autorem książki “Gołąbek niepokoju”.

  Jeśli wydaje Wam się, że historia to tylko sterta nudnych faktów i nieskończona ilość dat, zapraszamy na spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko! Dzięki pasjonującym lekturom i opowieściom Szymeczki dowiecie się tego, czego nie uczą w szkole. Mało znane ciekawostki, zabawne anegdotki i skrywane tajemnice wielkich postaci, które na zawsze zmieniły bieg historii – o tym wszystkim będziecie mieli okazję posłuchać podczas spotkania z pisarzem, który potrafi sprawić, że przeszłość wyda się Wam tak fascynująca, jak nigdy dotąd!

  WIEK: 7-9 lat

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

  Jak się zapisać??

 • 6 grudnia 2019 11:00 - 15:00
  Ostry Dyżur Literacki

  W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Wiek: 0-12 lat

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

 • 6 grudnia 2019 17:30 - 19:00
  Animacja w przestrzeni edukacyjnej „NA TROPIE TOMKA”

  Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

  Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

  W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

  6.12.2019 PIĄTEK wejścia o: 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

  WIEK: 6-9 lat

  Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Sobota
 • 7 grudnia 2019 11:00 - 11:50
  Spotkanie z Agnieszka Stelmaszyk, autorką książek: “Kroniki Archeo” i “Mazurscy w podróży”

  Jeśli znacie “Kroniki Archeo”, nie trzeba Was przekonywać, że warto pojawić się na tym spotkaniu! Poświęcimy je kolejnej fenomenalnej serii książek autorki- “Mazurscy w podróży”. Wartka akcja, porywa od pierwszej strony! Są podróże, przygody i zagadka, która nie pozwala odłożyć książki aż do ostatniej strony. Czym autorka zaskoczy nas teraz?

  Wiek: 7 - 10

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 12:00 - 13:00
  Bo nie ma to jak sąsiedzi! Spotkanie z Agnieszką Taborską

  Ekscentryczni lokatorzy z książki Agnieszki Taborskiej kochają swój dom! W kamienicy nad kanałkiem można spotkać Koguta Konsjerża, Pawia Próżnego, Gęś Łyżwiarkę i najczystszego Słonia na świecie, a może nawet i Smoka Nie-Smoka, a także wiele innych niesamowitych zwierząt. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą!

  Wiek: 6-7

  Organizator: Wydawnictwo Debit i Fundacja Czas Dzieci

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 2)

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 11:00 - 15:00
  Ostry Dyżur Literacki

  W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Wiek: 0-12 lat

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

 • 7 grudnia 2019 15:30 - 16:30
  Zimowe warsztaty plastyczne z ilustratorką Marianną Sztymą

  Kiedy temperatura staje się coraz niższa, a zalegająca na ziemi warstwa śniegu coraz grubsza, ptaki, których śpiewem cieszyliśmy się latem, odlatują w poszukiwaniu ciepła do egzotycznych krajów. Oczekując na ich powrót, możemy stworzyć swoje własne, których wielobarwnym upierzeniem będziemy mogli cieszyć się przez cały rok! Pomoże nam w tym Marianna Sztyma, malarka i ilustratorka, specjalizująca się w zdobieniu książek dla dzieci. Zimowe warsztaty z jej udziałem to zaproszenie do kolorowego świata plastyki, w którym najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych artystów!.

  Wiek: 3-6 lat

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie

  Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 17:00 - 18:00
  Mikołajkowe spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

  Czy Grzegorz Kasdepke wierzy w Świętego Mikołaja? Jakie świąteczne potrawy najbardziej przypadłyby do gustu postaciom z jego książek? Te i inne pytania zadamy popularnemu autorowi literatury dla dzieci podczas mikołajkowego spotkania w trzeci dzień Festiwalu! Grzegorz Kasdepke opowie nam o swoich Bożonarodzeniowych tradycjach i wspomnieniach, a także wytłumaczy, dlaczego Marysia z naszej ulubionej festiwalowej publikacji mówi: „A ja nie chcę być księżniczką”. Na małych – i grzecznych! – uczestników spotkania będzie też czekać zostawiona dzień wcześniej przez Mikołaja niespodzianka!

  Wiek: 6-101 lat

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów Strefa Centralna

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 16:00 - 17:30
  Oprowadzanie po wystawach Muzeum Śląskiego z ilustartorką Ulą Palusińską

  O czym mówi sztuka i czym ona w ogóle jest? Czy sztukę można zrozumieć? A może wystarczy, że nas zachwyca? Może wcale nie musi zachwycać, ale powinna za to poruszać? A jeśli ktoś jest obojętny na sztukę? Na wszystkie te pytania i wiele więcej odpowie Ula Palusińska - młoda, niezwykle utalentowana artystka, nagradzana w międzynarodowych konkursach za twórczość dla dzieci. Ula zaprasza dzieci (wraz z opiekunami) na niezwykłe zwiedzanie znakomitej ekspozycji Muzeum Śląskiego. Artystka udowodni, że sztuka jest dla każdego, bez względu na wiek, ale każdy może ją czuć i czytać nieco inaczej. Nie przegapcie tego!

  WIEK: 6-12 lat

  Miejsce: Muzeum Śląskie

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 18:00 - 19:00
  Męskie czytanie z Szymonem Radzimierskim - podróżnikiem, blogerem, ambasadorem i reporterem National Geographic Kids.

  Każde dziecko ma w sobie potrzebę odkrywania, naturalną ciekawość świata i ludzi, dlatego dzieci tak bardzo lubią książki przygodowe. Gdy ich autorem jest niemal ich rówieśnik, rzecz staje się arcyciekawa. Zapraszamy na spotkanie niezwykłe z Szymonem Radzimierskim - podróżnikiem, blogerem, ambasadorem i reporterem National Geographic Kids, autorem książek, które inspirują nie tylko dzieci.

  Radzimierski odwiedził prawie 40 krajów świata. Relacje z wypraw zamieszcza na blogu planetkiwi.pl, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. Publikował w magazynie Victor Junior i portalach o tematyce podróżniczej, od 2019 roku pisze reportaże w stałej rubryce Simon’s Corner w miesięczniku National Geographic Kids.

  Autor serii książek podróżniczych dla dzieci Dziennik Łowcy Przygód, w której ukazały się dotychczas: Extremalne Borneo, Etiopia. U stóp góry ognia oraz Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura.

  Zagrał główną rolę w filmie Władcy Przygód. Stąd do Oblivio – familijnej komedii przygodowej w reżyserii Tomasza Szafrańskiego, a także znaczącą rolę dziecięcą w filmach Patryka Vegi Kobiety Mafii i Kobiety Mafii 2.
  Radzimierski zorganizował na Borneo projekt ekologiczno-edukacyjny dla ochrony dżungli i orangutanów, a także akcję charytatywną “Książka dla Afryki”, dzięki której zebrał i zawiózł 120 kg książek dla sierocińca w Kenii. Dzieci też mogą zmieniać świat! Niech to spotkanie będzie dla Was inspiracją i dobrą zabawą.

  WIEK: 6-101 lat

  Miejsce: Muzeum Śląskie

  Jak się zapisać??

 • 7 grudnia 2019 13:00 - 14:30
  Animacja w przestrzeni edukacyjnej „NA TROPIE TOMKA”

  Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

  Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

  W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

  7.12.2019 SOBOTA wejścia o:
  godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

  WIEK: 6-9 lat

  Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Niedziela
 • 8 grudnia 2019 11:00 - 12:00
  Spotkanie z Michałem Rusinkiem

  Każdy dom skrywa w sobie szereg fascynujących opowieści i tajemnic. Czy wiedziałeś, że patrząca na Ciebie z fotografii w salonie starsza pani, którą mama nazywa prababcią, była w młodości śpiewaczką operową? Czy znasz historię egzotycznej figurki, którą rodzice przywieźli z wakacji i postawili w kuchennym kącie, więcej już o niej nie myśląc? O sekretach czyhających w każdym rogu naszych domostw i nieprawdopodobnych anegdotkach dotyczących na pozór całkiem zwyczajnych krewnych porozmawiamy podczas spotkania z Michałem Rusinkiem. Popularny literaturoznawca i pisarz jest bowiem również autorem dwóch książek dla dzieci - Wierszyki rodzinne i Wierszyki domowe - które pozwalają spojrzeć na nasze rodzinne gniazda z zupełnie innej perspektywy!

  WIEK: 6-101 lat

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Scena Targów - FORUM 1)

  Jak się zapisać??

 • 8 grudnia 2019 11:00 - 14:00
  Ostry Dyżur Literacki

  W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Wiek: 0-12 lat

  Miejsce: Śląskie Targi Książki (Stoisko portalu CzasDzieci.pl)

 • 8 grudnia 2019 13:30 - 14:30
  Spotkanie ze szwedzką autorką książek dla dzieci - Jujja Wieslander

  Zapraszamy na spotkanie z Jujją Wieslander, szwedzką autorką książek dla dzieci. Spod jej pióra wyszły znane polskim dzieciom przygody Mamy Mu i Pana Wrony oraz opowiadania o kilkuletnim Kajtku, zawarte w tomach „Kajtek i Miś” oraz „Kajtek i Tosia”.
  Książki Jujji rozwijają w dzieciach otwartość na świat, ułatwiają kontakty z rówieśnikami. Zachęcają do niesztampowego myślenia i dążenia do realizacji marzeń. Wpływają na samoakceptację. Często w zabawny sposób przedstawiają sytuacje z codziennego życia, na które można spojrzeć z zupełnie innej strony.
  Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, co Mama Mu ma wspólnego z radiem, do kogo podobny jest Pan Wrona, kto bawił się tak jak Kajtek i wielu innych ciekawych rzeczy. Może nawet Jujja Wieslander zaśpiewa piosenkę o pomysłowej krowie?

  WIEK: 3 - 7

  UWAGA! Dla uczestników wydarzenia przewidziane upominki literackie.

  Miejsce: Muzeum Śląskie

  Jak się zapisać??

 • 8 grudnia 2019 17:30 - 19:00
  Animacja w przestrzeni edukacyjnej „NA TROPIE TOMKA”

  Od piątku do niedzieli zapraszamy na animacje do świata przygód Tomka Wilmowskiego w przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka”. Ta przestrzeń to miejsce dla całej rodziny, łączące pokolenia i zachęcające do wspólnego odkrywania świata. Trasa wyprawy prowadzi przez pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję. Na każdym z nich dzieci wraz z opiekunami poznają bogate tradycje odległych kultur oraz faunę i florę nieznanych zakątków globu.

  Dzięki specjalnie zaprojektowanej ścieżce zwiedzania łączącej naukę z zabawą dorośli i dzieci poznają świat powieści Alfreda Szklarskiego, rozbudzą swoje pasje, nauczą się szacunku dla różnorodności kulturowej świata. Na rodziny wcielające się w podróżników czeka wiele twórczych wyzwań i fascynujących opowieści. A wszystko to w przyjaznej przestrzeni pobudzającej zmysły i wspomagającej naturalną kreatywność.

  W stolarni zwiedzającym będzie towarzyszył animator, który pomoże w odkrywaniu znajdujących się na wystawie ciekawostek.

  8.12.2019 NIEDZIELA wejścia o: godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00

  WIEK: 6-9 lat

  Miejsce: Muzeum Śląskie (Przestrzeń edukacyjna “Na Tropie Tomka”)

Instagram