Program Małopolska

Kraków
  • 9 sierpnia 2019 18:00 - 19:30
    Podwieczorek po królewsku, czyli inauguracja Festiwalu Literatury Dziecięcej dla dziennikarzy i gości specjalnych

    Byliście kiedyś na konferencji prasowej? Hmm, cokolwiek by nie powiedzieć, nie jest to najciekawsza rozrywka dla dzieci. Nasza konferencja prasowa będzie inna niż wszystkie, bo zapraszamy dziennikarzy i blogerów z dziećmi (i to jest bardzo ważne), bo tylko dzieci są w stanie należycie ocenić zarówno to, co dla nich przygotowaliśmy, jak również łakocie przygotowane przez Restaurację Wierzynek. Pojawią się też goście specjalni, znani nie tylko z tego, co robią zawodowo ale też z tego, że czekoladzie nie potrafią odmówić. Nie dziwimy się. Jedliście już łakocie Wierzynka?

    Gościem specjalnym będzie pochodzący z Małopolski aktor teatralny i filmowy - Jerzy Trela!

    Wiek: 4+

    Miejsce: Restauracja Wierzynek

    Wstęp z zaproszeniami
    Kontakt dla blogerów i dziennikarzy: projekty@fundacja.czasdzieci.pl

  • 10 sierpnia 2019 12:00 - 13:00
    Męskie czytanie na Wawelu z Tomaszem Schimscheinerem!

    Nie mogło być inaczej! Skoro Festiwal podbija Małopolskę, to jak każdy znaczący podbój powinien rozpocząć się na Zamku. Tak się stanie!

    Rozpoczynamy Festiwal na arkadowym dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na dzieci czekał tam będzie nie rycerz ale równie mężny Tomasz Schimscheiner – ambasador Festiwalu, który przeczyta swoje ulubione historie o smokach i księżniczkach.

    Czy wszystkie smoki są straszne? Raczej nie, ale sprawdzimy to osobiście, bo zaraz po czytaniu zajrzymy do Smoczej Jamy!!!

    Wiek: 6+ lat

    Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu

    Jak się zapisać? >>

Zalipie
  • 10 sierpnia 2019 10:00 - 12:00
    Warsztaty artystyczne “Cuda wianki” z Marianną Oklejak

    Są w Małopolsce miejsca magiczne. Jednym z nich jest Dom malarek w Zalipiu. Wielu z nas słyszało o pięknych ludowych wzorach na ścianach domów ale czy wszyscy widzieli to miejsce na żywo? Z okazji Festiwali Zalipie odwiedzi znakomita artystka - Marianna Oklejak, która stworzyła niezwykłą, nagradzaną książkę “Cuda Wianki”.

    Zalipie to przepiękne malowane kwiaty. A skoro mamy kwiaty, to mogą do
    nich przylecieć owady.

    Przy użyciu pustych butelek plastikowych i robionych własnoręcznie wycinanek stworzymy motyle, trzmiele, ważki, żuki i co nam jeszcze tylko przyjdzie do głowy.

    Skrzydła ozdobimy barwnym papierem. Zainspirujemy się techniką tradycyjną wycinanki i kwiatowymi motywami z Zalipia.

    Zaraz po spotkaniu z Marianną Oklejak dzieci wezmą udział w warsztacie tradycja i nowoczesność przeprowadzonym przez artystów ludowych z Domu malarek w Zalipiu.

    Przewidujemy specjalne upominki dla dzieci (i opiekunów), którzy znajdą w rodzinnym kufrze i przyniosą element stroju stanowiący o regionie pochodzenia rodziny.

    Wiek: 6-10 lat

    Miejsce: Dom malarek w Zalipiu

    Jak się zapisać? >>

Nowy Wiśnicz
  • 11 sierpnia 2019 11:00 - 14:00
    Literackie śniadanie na trawie – Warsztaty artystyczne i zabawy literackie z Marcinem Bruchnalskim

    Zamków nigdy dość. To tam rozgrywały się zapierające dech w piersiach sceny naszej historii. Każda ściana ma swoje tajemnice i każde drzewo szumi piękną historię a wychodząc za drzewo można spotkać kogoś, kogo się zupełnie nie spodziewamy.
    Zwiedzając zamek, dobrze mieć przy sobie mężnego rycerza. Tym razem, z okazji Festiwalu w dzielnego rycerza wcieli się Marcin Bruchnalski, jeden z najznakomitszych polskich ilustratorów. Wspólnie stworzymy historię o smoku, dzielnej księżniczce i … Świerszczyku. Tak, tak! Świerszczyk musiał się pojawić, bo to najbardziej międzypokoleniowy magazyn dla dzieci, do którego pisze wielu znakomitych literatów a pan Marcin Bruchnalski stworzył postać samego Świerszczyka!

    - 11:00 - 12:00 - zabawy literacko - matematyczne ( czy to możliwe?) dla dzieci na podstawie książki Natalii Usenko “Kopnięte Królestwo”.
    - 12:00 - 13:30 - spotkanie i warsztat z Marcinem Bruchnalskim
    - 13:30 - 14:00 - Tworzenie herbów i rozdanie dzieciom upominków.

    Specjalne zwiedzanie wystaw czasowych.

    Miejsce: Zamek w Nowym Wiśniczu

    Jak się zapisać? >>

Tarnów
  • 17 sierpnia 2019 16:00 - 17:00
    Wernisaż wystawy „Dziura w całym. Bohdan Butenko. Ilustracje”

    Lapidarna kreska i cięty, błyskotliwy dowcip. Skróty myślowe i surrealistyczne porównania. Komizm nonsensu, a przy tym paradoks dosłowności. Operowanie linią, plamą oraz literą. A od czasu do czasu – dziurą… dziurą w całym! Już wiecie o kim mowa?

    Wystawa ma przypomnieć twórczość mistrza dziadkom, rodzicom i przedstawić ją dzieciom. Wszystkich zaskoczyć i zainspirować do odkrywania jej na nowo z nieco innej, przewrotnej perspektywy.

    Wystawę będzie można oglądać od 17.08-11.09

    Wiek: bez ograniczeń

    Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Jeronimo Martins - organizator konkursu „Piórko”

    Miejsce: Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie

  • 31 sierpnia 2019 17:00 - 18:00
    Międzypokoleniowe czytanie z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie

    Zapraszamy na międzypokoleniowe czytanie połączone z kuratorskim zwiedzaniem wystawy „Dziura w całym. Bohdan Butenko. Ilustracje”.

    Wiek: bez ograniczeń

    Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Jeronimo Martins - organizator konkursu „Piórko”

    Miejsce: Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie

Krynica Zdrój
  • 18 sierpnia 2019 16:00 - 17:00
    Międzypokoleniowe warsztaty plastyczno-teatralne na podstawie książki “Jacek i Agatka” Wandy Chotomskiej

    Niektóre miejsca to prawdziwe kapsuły czasu. Otwieramy drzwi, a tam pełno skarbów i to takich przy których robi się co krok ochh i achh! Do takiego miejsca Was zapraszamy! To muzeum zabawek! Zobaczcie czym bawiła się wasza babcia, mama, stryjek! A co, jeśli naprawdę przeniesiemy się w czasie? Gwarantujemy Wam, że bez telefonów komórkowych zabawa była równie znakomita!

    Dla gości festiwalowych na hasło podane w mailu rezerwacyjnym w dniu wydarzenia zwiedzanie muzeum zabawek za darmo!

    Wiek: 5+

    Miejsce: Muzeum Zabawek Krynica

    Jak się zapisać? >>

  • 11 września 2019 17:00 - 18:00
    Wernisaż wystawy "Kto Ty Jesteś? Polak mały!" w Uzdrowisku Krynica-Żegiestów

    W 2018 roku obchodziliśmy stulecie niepodległości w Polsce. Chcąc upamiętnić to ważne historyczne wydarzenie postanowiliśmy stworzyć wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzimych.

    Wystawę będzie można oglądać od 11.09-24.09

    Wiek: bez ograniczeń

    Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Fundacja Czas Dzieci

    Miejsce: Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, Pijalnia Główna

Olkusz
  • 21 sierpnia 2019 10:00 - 12:00
    Inauguracja wystawy ilustracji Quentin Gréban do książki „Mama” oraz warsztaty plastyczne na podstawie książki.

    Mama – jedno słowo, które mieści w sobie tak wiele znaczeń. Osoba, którą kocha się nieskończenie, która jednocześnie wszystko nam wybaczy i będzie zawsze kiedy tylko tego potrzebujemy. Jej miłością można otulić się jak najwspanialszą pierzyną, a wtedy wiadomo, że wszystko będzie dobrze.

    O tym właśnie opowiada wystawa prac belgijskiego ilustratora Quentin’a Gréban’a. W Polsce jest on znany przede wszystkim dzięki książce napisanej przez Hélene Delforge właśnie o tytule Mama. Nie jest to jednak jedyna publikacja, w której można podziwiać jego działa.

    Warsztaty edukacyjne:
    Zanim książka trafi w moje ręce. Poznajemy zawody związane z powstawaniem książek.

    1.Dzieci poznają etapy powstawania książek oraz elementy ich budowy, a dzięki różnym ciekawym zadaniom utrwalają zdobyte wiadomości i umiejętności.
    2.Oglądanie wystawy ilustracji do książki Mama Helene Delforge i Quentina Grebana .
    3.Warsztaty plastyczne: wykonanie portretów mam różnymi technikami (np. collage) i przy użyciu nowych technologii (m.in. tabletu graficznego czy aplikacji graficznych)

    Wystawę będzie można oglądać od 21.08-21.09

    Wiek: 6+

    Miejsce: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Nowy Sącz
  • 23 sierpnia 2019 11:00 - 12:00
    Kura show w wykonaniu Pana Poety

    Sądecki Park Etnograficzny to kolejna perła Małopolski. Macie pojęcie jak wyglądała dawna szkoła, a dom? Zapraszamy Was w kolejną podróż w czasie? Jesteście gotowi? Po zwiedzaniu zapraszamy na niezwykłe show - KURA SHOW - w wykonaniu Pana Poety!

    Jak sam mówi, dzieciństwo powinno być woow i takie też są jego warsztaty 🙂 Na każde Show zabiera ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze. Dzięki temu dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach;)

    Zobacz: https://youtu.be/5GsrGgWsSIU

    Wiek: 4-8

    Miejsce: Sądecki Park Etnograficzny

    Jak się zapisać? >>

  • 23 sierpnia 2019 12:00 - 13:00
    Wernisaż wystawy "Kto Ty Jesteś? Polak mały!” w Nowym Sączu

    W 2018 roku obchodziliśmy stulecie niepodległości w Polsce. Chcąc upamiętnić to ważne historyczne wydarzenie postanowiliśmy stworzyć wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzimych.

    Wystawę będzie można oglądać od 23.08 do 9.09

    Wiek: 6+

    Miejsce: Sądecki Park Etnograficzny

    Jak się zapisać? >>

  • 23 sierpnia 2019 10:00 - 11:00
    Warsztat edukacyjny dla dzieci – młodych podróżników i odkrywców! Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem „Wombat Maksymilian – podróże i przygody"

    Wombat Maksymilian – to seria nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci z elementami edukacyjnymi i interaktywnymi. Książki stanowią punkt wyjścia i tło edukacyjnego spotkania autorskiego.

    Będzie mowa o różnych zwierzętach. Ale najwięcej o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. O podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”). A także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.

    Miejsce: Sądecka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu, Oddział dla dzieci, ul. Lwowska 21

    Jak się zapisać? >>

  • 23 sierpnia 2019 11:00 - 14:00
    Ostry Dyżur Literacki w Bibliotece

    W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Akcja towarzysząca Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, zorganizowana w ramach projektu "Ostry Dużur Literacki w bibliotekach". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

    Organizator: Fundacja Czas Dzieci

    Miejsce: Sądecka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu

    Rezerwacja nie jest wymagana.

Stary Sącz
  • 23 sierpnia 2019 14:00 - 15:00
    Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”! Tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką! Detektywi na kółkach i Nikola Tesla! z Marcinem Koziołem

    Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.

    Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę!

    Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.

    Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą... szyfrować i łamać szyfry! Nie zdziwmy się zatem, jeżeli któryś z uczniów zaszyfruje następne wypracowanie!

    Na koniec przeniesiemy się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części (wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom powieść pt. „Tajemnica przeklętej harfy”) podczas wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać...

    Wiek: 8 - 12

    Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

    Jak się zapisać? >>

  • 24 sierpnia 2019 15:00 - 16:30
    Międzypokoleniowy plener artystyczny - poprowadzi Urszula Palusińska (graficzka nagrodzona prestiżowymi nagrodami. M.in. Polskiej Sekcji Ibby, oraz Bolonia Ragazzi Avard)

    Jeśli lato to leżenie brzuchem do góry, zapraszamy na relaksujące, nieco zabawne ale też bardzo inspirujące spotkanie. Co widzi dziecko leżąc brzuchem do góry? A co mama, tata, babcia, dziadek? Czy potraficie namalować świat widziane z tej perspektywy? Czy samolot może być wielkości ważki? Przekonajcie się!

    Wiek: 3 - 8

    Miejsce: Ogród przy Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

    Jak się zapisać? >>

  • 24 sierpnia 2019 18:00 - 19:00
    Wernisaż wystawy – „Światy Innocentiego” Ilustracje z książek: „Pinokia”, „Kopciuszka”,„Wyspy skarbów”

    Roberto Innocenti (ur. 16 lutego 1940) – włoski ilustrator. Mieszka i pracuje w Montespertoli w pobliżu Florencji.

    Innocenti jest artystą-samoukiem. W wieku 13 lat opuścił szkołę, by pomóc swojej rodzinie, pracując w hucie. W wieku 18 lat udał się do Rzymu i rozpoczął pracę w animacji filmowej, a następnie poświęcił się ilustrowaniu książek.

    Innocenti zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: Dziadka do Orzechów, Pinokia, Opowieści wigilijnej, Kopciuszka, Calineczki i innych baśni.

    Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując Pinokia z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

    Wystawę będzie można oglądać od 23.08-24.09

    Wiek: 5+

    Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

    Jak się zapisać? >>

  • 25 sierpnia 2019 11:00 - 13:00
    Spotkanie i zabawa literacka z Gruffalo w Starym Sączu

    Jeden z najpopularniejszych bohaterów brytyjskiej literatury dla dzieci odwiedzi Stary Sącz. Jeśli dobrze poszukacie, spotkanie go na “Bobrowisku”. Czeka was wspólna zabawa, zainscenizowanie treści książki, rozdanie upominków, wspólne zdjęcie.

    "Gruffalo" - książka, która, została wydana w 45 krajach, jej nakład przekroczył 5 milionów egzemplarzy. Zdobyła niezliczoną ilość nagród, doczekała się ekranizacji, adaptacji teatralnych wielu form wydawniczych.

    Opowieść o Gruffalo była wystawiona na Broadway, a nakręcony na podstawie tej niesamowitej historii film zdobył nominację do Oskara i nagrody BAFTA.

    Wiek: bez ograniczeń

    Miejsce: Enklawa Przyrodnicza –„Bobrowisko” w Starym Sączu

    Jak się zapisać? >>

  • 24 sierpnia 2019 12:00 - 15:00
    Ostry Dyżur Literacki w Bibliotece

    W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Akcja towarzysząca Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, zorganizowana w ramach projektu "Ostry Dużur Literacki w bibliotekach". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

    Organizator: Fundacja Czas Dzieci

    Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

    Rezerwacja nie jest wymagana.

Wycieczka
  • 25 sierpnia 2019 8:30 - 20:30
    Finał Festiwalu - całodzienna wycieczka „Tropem legend i opowieści przez Dolinę Popradu”

    Całodzienna wycieczka „Tropem legend i opowieści przez Dolinę Popradu”

    Start w Krakowie: 8:30
    Finał w Krakowie: 20:30

    Kraków - Brzesko - Stary Sącz - Krynica Zdrój – Muszyna - Piwniczna Zdrój – Nowy Sącz- Kraków

    Wycieczka dla małopolskich rodzin z dziećmi. Wiedzie m.in. malowniczymi terenami Doliny Dunajca i Popradu, a swój początek ma w Krakowie. Motyw przewodni wyprawy stanowią legendy oraz opowieści z tego terenu. Poznamy tajemnice zamków, dowiemy się kim były studnice, gdzie można szukać skarbów, przypomnimy sobie po jakich polanach skakał Rogaś, a także gdzie znajdowała się “Szkoła nad Obłokami” opisana przez Marię Kownacką.
    Przespacerujemy się po krynickim Deptaku, skosztujemy wód mineralnych, zwiedzimy Ogrody Baśni i Legend oraz Ogrody Sensoryczne w Muszynie, w których przetestujemy nasze zmysły. Podróżując dawnym szlakiem kupieckim wzdłuż Popradu, dojedziemy do Grodu św. Kingi- Starego Sącza. Tutaj zajrzymy na dziedziniec klasztoru, który założyła Święta i w którym znajdują się jej relikwie. Na starosądeckim rynku z niepowtarzalnym klimatem Jarmarku Rzemiosła. Na koniec wybierzemy się do enklawy przyrodniczej ”Bobrowisko”, aby wziąć udział w finale Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej

    Powrót do Krakowa ok.godz. 20.30.

    Jak się zapisać? >>

Honorowy Patronat nad wydarzeniami Festiwalu objęli:

Rzecznik Praw Dziecka, Prezydent Miasta Nowy Sącz Ludomir Handzel, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Polska Sekcja IBBY i Komitet Ochrony Praw Dziecka

Instagram