Bajka Pana Kleksa w Katowicach – pierwsza w Polsce Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy.

5 grudnia odbędzie się otwarcie Bajki Pana Kleksa, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy, która ma inspirować tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzić w nich miłość do czytania książek. Głównym symbolem Bajki Pana Kleksa jest sam Pan Kleks, Wielki Czarodziej i Nauczyciel, który podobnie jak w książkowej Akademii, będzie pokazywać dzieciom, że zdobywanie wiedzy może być wspaniałą przygodą przenoszącą ich do świata wyobraźni i twórczego, otwartego myślenia. Będą mu w tym pomagać Szpak Mateusz, Królowa Aba i Robot Silver, patronując strefom tematycznym wystawy stałej.

Autorką wszystkich nowych wizerunków postaci występujących w Bajce Pana Kleksa jest Maja Starakiewicz z Fabryki Dekoracji. W pracy nad projektami bazowała przede wszystkim na filmie Krzysztofa Gradowskiego i stylistyce lat 80-tych, próbując stworzyć współczesne postaci bohaterów dostosowanych do młodego odbiorcy. W przypadku Robota Silvera inspirowała się retro zabawkami, w obliczu Szpaka Mateusza chciała pokazać historię postaci – księcia zamienionego w gadającego ptaka. Z kolei rysując królową Abę, autorka odwoływała się bezpośrednio do wizerunku królowej Aby, który stworzyła w filmie Małgorzata Ostrowska. – „Podobało mi się, że jest gwiazdą rocka, dziewczyną z pazurem, która nie boi się ubrudzić” – opowiada Starakiewicz.

WYSTAWA OGÓLNE ZAŁOŻENIA
Wystawa Bajki Pana Kleksa podzielona jest na pięć stref głównych. Międzybajkowe Biuro Podróży, Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Królestwo Bajdocji oraz Planetę Fantazja. Strefy główne składają się z mniejszych części, które współtworzą linię fabularną miejsca. Całość uzupełniają dwie tematyczne sale urodzinowe oraz przestrzeń warsztatowa zlokalizowana na najwyższym poziomie Bajki Pana Kleksa.

BEBOK – ŚLĄSKI PRZYJACIEL PANA KLEKSA
Wystawę można zwiedzać zgodnie z chronologią przygód pana Kleksa lub poprzez zwiedzanie poszczególnych stref oddzielnie. W każdej z nich czekają na zwiedzających liczne aktywności i zadania. Mają one pomóc dzieciom w odnalezieniu ważnych dla Pana Kleksa przedmiotów, które ukrył na wystawie śląski przyjaciel Wielkiego Nauczyciela, Bebok, postać zaczerpnięta ze śląskich legend. Są to guzik z czapki Bogdyhanów, magiczny kałamarz
z niekończącym się atramentem i szmaragdowa szkatułka doktora Paj-Chi-Wo.
Dzieci, które zdobędą wszystkie przedmioty otrzymują nagrodę.

STREFY GŁÓWNE

Cała przygoda w Bajce Pana Kleksa startuje w Międzybajkowym Biurze Podróży. Tu znajduje się recepcja, szatnia, sklep i kasy, w których można kupić bilety na wystawę w dniu zwiedzania.

Ostatni Rezerwat Przyrody to przestrzeń, która otwiera lub zamyka wystawę. Tutaj znajdziemy kawiarnię Meluzynę z napojami i słodkimi deserami oraz będziemy mogli poznać zasady działania całej wystawy, a także odebrać nagrody za znalezione w trakcie zwiedzania przedmioty. W tej części nie zabraknie też zabaw, które pozwolą dzieciom poznawać świat zwierząt i roślin oraz budować ich świadomość ekologiczną.

Kraina Szpaka Mateusza jest pierwszą strefą główną, inspirowaną filmem i książką pod tym samym tytułem „Akademia Pana Kleksa”. W tej części znajdują się 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa, w której odbywają się zajęcia kulinarne i artystyczne pod okiem animatorów oraz Psi Raj, strefa, która zachęca do swobodnego ruchu. I to nawet bez butów! W Psim Raju zwiedzający dowiedzą się również wszystkiego o psach, ich upodobaniach, psich rasach i na koniec poznają historie znanych ludzi i ich pupilów.

Do wnętrza Krainy Szpaka Mateusza prowadzi brama, za którą zwiedzający natkną się na kolorową „brodę Pana Kleksa” – gąszcz kolorowych pasków oraz liczne stanowiska, przy których będą mogli m.in. wziąć udział w zajęciach kleksografii, odkrywać, jak smakują barwy, czy usłyszeć co skrywają furtki do bajek. W tej strefie mali zwiedzający uczą się kreatywności, otwartości, rozwijają własne umiejętności plastyczne, ćwiczą pamięć, czy budzą w sobie miłość do książek.

Przestrzeń dedykowana „Podróżom Pana Kleksa”, Królestwo Bajdocji jest podzielona na 3 części – Bajdocję, statek Pana Kleksa „Apolinary Baj” i Abecję – podwodny świat Królowej Aby. Jest to idealna strefa dla wielbicieli przygód i podróży.

Ta przestrzeń rozwija w dziecku zamiłowanie do odkrywania świata, pobudza ciekawość, wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i utrwala podstawowe pojęcia geograficzne. W trakcie zadań uczestnicy uczą się m.in. różnych technik wiązania węzłów, czytania mapy, posługiwania się kompasem, czy nawet stawiania żagli na statku.

Trzecia strefa główna nosi nazwę Planeta Fantazja i została zainspirowana filmem pt. „Pan Kleks w Kosmosie”. Przestrzeń Planety dzieli się na czarną kosmiczną pustkę ze złomowiskiem robotów i gwiazdozbiorem oraz kosmiczny ścigacz Voltan II, na pokładzie, którego zwiedzających czekają szkolenia z wiedzy o Układzie Słonecznym oraz testy, mające na celu sprawdzenie siły, szybkości i refleksu. Poza szkoleniami zwiedzający mogą schować się w kosmicznej kapsule, usiąść w fotelu Wielkiego Elektronika i razem z Robotem Silverem wziąć udział w quizach dotyczących wiedzy nt. odkryć kosmicznych.

W tej strefie uczestnicy rozwijają zainteresowanie astronomią, zdobywają podstawowe pojęcia z fizyki, poprawiają własną sprawność fizyczną, a także uczą się ekologii i zasad zdrowego stylu życia.

Więcej informacji o Bajce Pana Kleksa znajdziesz na www.bajkapanakleksa.pl.

Zdjęcia
Informacje o Miejscu
Instagram