Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu to jedno z najcenniejszych i najpiękniejszych  w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej.

Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, wg planów Macieja Trapoli. Około 1700 roku miała miejsce dalsza rozbudowa. Zamek został opuszczony po pożarze w roku 1831. Gruntowną odbudowę rozpoczęto w 1949 roku.

Zamek, wraz z innymi zabytkami Nowego Wiśnicza tworzy niepowtarzalny zespół zachwycający bogactwem relacji widokowych i kompozycyjnych.

Dzisiaj  to wyjątkowe miejsce w którym przenikają się wiek XVII z XXI.  To tutaj znajduje się

„Bastion VR” – atrakcja unikatowa w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce, gdzie można wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR – 360°.  W zamku można również  przejść się tajemniczą  „Trasą Nietoperza”  lub zapisać się  i wziąć udział w organizowanych na zamku warsztatach.

Zamek w Nowym Wiśniczu odwiedzimy w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Małopolsce

Zdjęcia
Informacje o Miejscu
  • Kategoria
  • Adres
    Zamkowa 32, 32-720 Nowy Wiśnicz
  • Telefon
    14 61-283-41 7
  • Email
    rezerwacja@zamekwisnicz.pl
Instagram